Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a Sargentini-jelentés semmi másra nem tesz kísérletet, mint Magyarország megbüntetésére az önálló, szuverén bevádorláspolitika miatt. Gulyás Gergely kedden az Inforádió Aréna című műsorában közölte: a jelentésben sok más téma is van, de azok „mondvacsináltak”, öt-hat-hét évvel ezelőtt lezárták őket, megegyeztek az Európai Bizottsággal.
Ami fennmarad, az a menekültügy, a bevándorláspolitika és az, hogy „mi az, amit a magyar kormány rosszul csinál”, noha a kormány semmi mást nem tesz, mint védi az Európai Unió külső határait, és egyértelművé teszi, hogy minden állam polgárainak maguknak kell meghatározniuk, kikkel akarnak együtt élni – tette hozzá. Ha az Európai Parlamentben Magyarország van napirenden, akkor ez egy „Magyarország elleni támadás”, ezért indokolt, hogy a lehető legmagasabb szinten képviselje és védje meg magát az ország – mondta Gulyás Gergely, arra célozva, hogy a miniszterelnök is részt vesz a jelentés vitájában.
Választás 2019
A jövő évi európai parlamenti választásokról azt mondta: az látszik, hogy a legfontosabb törésvonal a migráció kérdése lesz. A közvetlen uniós voksolások 1979 óta tartó folyamatában először lesz egységes európai téma, és nem tagállami belpolitikai viták alapján döntenek a választók - tette hozzá a miniszter. Biztos, hogy kulcsfontosságú vita lesz a kampányban arról, hogy ki bevándorláspárti és ki bevándorlásellenes; előbbiek akár az illegális bevándorlást is támogatnák – jegyezte meg. Hangsúlyozta: Magyarország volt az első ország, amely bizonyította, hogy a szárazföldi határokat meg lehet védeni, és a mostani olasz belügyminiszter, Matteo Salvini pártja pedig azt szeretné megmutatni, hogy a tengerieket is meg lehet.
Talán kijelenthető, hogy a szocialista-szociáldemokrata oldal a leggyengébb eredményét fogja elérni, mivel jelentősen visszaesett a baloldal Németországban, Olaszországban és „megszűnt” Lengyelországban vagy Franciaországban – mondta Gulyás Gergely. Hozzátette: részben radikális erők, részben liberálisok nyomulhatnak be a meggyengült baloldal helyére. Szerinte Emmanuel Macron francia elnök a bevándorláspárti, balliberális erők első számú képviselője Európában, és az is egyre valószínűbb, hogy ő a liberálisokhoz csatlakozik majd az EP-ben. Leszögezte: a kormány azt szeretné, ha az Európai Néppárt maradna a legerősebb.Úgy vélte: aki kvótákról, elosztásról tesz javaslatokat, azzal számol, hogy a külső határok nem védhetőek meg, a magyar kormány szerint viszont megvédhetők.